Lella

 

Była Włoszką z pochodzenia, urodziła się w malowniczym mieście Frugarolo w 1941r. Niestety zdiagnozowany rak zakończył jej karierę sportową w wieku 50 lat.

Swoje życie indeadsfspędziła u boku włoskiego arystokraty i producenta kawy Vittorio Zanona. Miała wielkie szczęście- to on sfinansował pełny sezon startów w Formule 1 w 1975r.

Zastanawiacie się pewnie kim ta kobieta jest ?. Nie będę tego utrzymywać w tajemnicy . To Maria Grazia „Lella” Lombardi- jedyna kobieta, która zdobyła punkty w  images.d Mistrzostwach Świata Formuły 1.

Ale zacznijmy od początku…

Maria na początku kariery startowała w lokalnych zawodach Formuły 3 i Formuły Ford, by w 1974 roku zająć czwarte miejsce w Mistrzostwach Formuły 5000. W tym samym roku próbowała – bez powodzenia – zakwalifikować się do Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Podczas zawodów Formuły 1 używała byłego samochodu swojego męża- Marcha 751. 

Przyszedł czas na Grand Prix Hiszpanii, gdzie na torze ulicznym w parku Montjuïc  zajęła szóste miejsce, zdobywając pół punktu do klasyfikacji generalnej. Wyścig został przerwany po 29. o krążeniach z powodu wypadku Rolfa Stommelena, w którym zginęło czterech kibiców.

Siódme miejsce w Grand Prix Niemiec. W klasyfikacji generalnej sezonu zajęła 21. miejsce.

Rok 1976- Lella ten sezon rozpoczęła za kierownicą Marcha. Następnie zaliczyła  3 starty w prywatnym zespole Ram Racing, gdzie zakwalifikowała się tylko do Grand Prix Austrii,w którym zajęła dwunaste miejsce. Był to jej ostatni występ w Formule 1 (łącznie w latach 19741976 zaliczyła ich dwanaście; najwięcej spośród wszystkich kobiet startujących w F1).

W 1977 roku wzięła nawet udział w wyścigu NASCAR na imagestorze Daytona; z kolei w 1984 roku została pierwszą kobietą, startującą w cyklu DTM

Jej największym sukcesem było drugie miejsce w rundzie Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych, 1000 km Monza w 1981 roku, gdzie partnerowała Giorgio Francii w prototypie OsellaBMW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *